Patates ile Cilt bakımı nasıl yapılır ? faydaları nelerdir ?

 Patates ile Cilt bakımı nasıl yapılır ? faydaları nelerdir ?

Patatesin Cilde Sağladığı Olumlu Etkiler nelerdir  Cilt bakımı nasıl yapılır ? ve Patates ile yapılan Cilt maskeleri

Patates oldukça önemli ve temel bir besin kaynağı olarak mutfaklarda yer almaktadır. Özellikle kızartmalar, salatalar ve yemekler gibi oldukça geniş bir şekilde kullanılabilmesi hiç eksik olmamasını sağlamakta. Ancak patatesin cilt üzerinde yarattığı olumlu etkiler pek fazla bilinmemekte ve cilt bakımı konusunda adı pek anılmamakta. Bu konuda araştırmalardan ve uygulamalardan derlenen bu yazının okunması sonrasında cilt bakımında patatesinde kullanılmasının mümkün olacağını görebilirsiniz. Patatesin cilt bakımındaki rolünden ve etkisinden önce, genel olarak içeriğini ve faydalarını saymak gerekir. Patates özellikle

 • A vitamini
 • C vitamini
 • B vitamini
 • Fosfor ve potasyum ile magnezyum açısından zengindir.
 • İçerdiği bu besin değerleri nedeni ile birçok faydası bulunmakta ve günlük tüketimde yer verilmesi gereken bir besin olmaktadır.

  Patatesin Cilde Faydaları

  Patatesin suyunun kanser tedavisinde kullanıldığı belirterek ve içerdiği vitamin ile mineralleri belirttikten sonra cilt konusundaki faydaları ve etkilerine geçebiliriz.

  Cilt konusunda özellikle kırışıklıkların giderilmesi konusunda ciddi bir faydası bulunmaktadır. Bunun için uygulama ise patates suyunun bir pamuk ile cilde uygulanması ile olabilmektedir.

  Patates mevcut olan cilt lekelerine de oldukça olumlu etkiler sağlamaktadır. Bu lekelerin giderilmesi konusunda yine patates suyundan faydalanılmaktadır. Soğuk olacak bu su ile lekeler giderilebilmektedir.

  Ayrıca göz çevresinde oluşan halkalardan da kurtulmak için patatesten yararlanmak mümkündür. Bunun için patates suyuna batırılan pamuğun gözlere konulması ve bir süre böyle beklenmesi gerekmektedir. Kısa sürede etkisi görülebilir.

  Ciltlerin kuruluğu da önemli bir sorunsuz ve patates bu konuda da yardımcı olabilmektedir. Patates suyunun cilde uygulanması yanında günde bir bardak içilmesi de önemli bir fayda sağlayabilmektedir.

  Patatesle Yapılan Cilt Maskeleri

  Bu konuda özellikle cildin tonunun açılması ve lekelerden kurtulmak için maskeler tercih edilebilmektedir. İki adet patatesin soyulması sonra rendelenmesi ile bunlar dolapta biraz bekletilecektir. Sonra bu rendeler yüze uygulanacaktır. Yarım saat yüzde kalacak olan soğuk patates rendesi olumlu etkiler yaratabilmektedir.

  Bunun yanında kuru cilt sorununa uygulanan maske için 2 su bardağı sütün içerisinde 1 adet patates haşlanmalıdır. Haşlama sonrasında bu patates ezilerek püre şekline getirilmelidir. Oluşturulan bu pürenin içerisinde bir kaşık zeytinyağı konularak karıştırılmalıdır. Bundan sonra süre sürülerek 15 dakika kadar beklenmelidir. Sonrasında yıkanan cildin kuruluk sorunu ortadan kalkacaktır. Patates tüketilerek ve maskeleri yapılarak cilt sorunlarına çözüm olabilmektedir. Bu sebeple de mutfaklardan eksik edilmemesi gereken bir besin olmaktadır.

  Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

  Yorum Yap