Pirinç suyunun faydaları nelerdir ? Pirinç suyu nasıl hazırlanır ?

 Pirinç suyunun faydaları nelerdir ? Pirinç suyu nasıl hazırlanır ?

Pirinç suyunun faydaları nelerdir? Pirinç suyu nasıl hazırlanır? Cilt Lekelerine Pirinç Suyu Maskesi Tarifi

Bir çoğumuzun her hafta en az bir iki kere tükettiği pirincin suyunun cildi güzelleştirmede kullanabileceğiniz doğal bir bakım ürünü olduğunu biliyor musunuz? Pirincin sağlığımız dışında cildimize de pek çok olumlu katkısı olduğunu Uzakdoğu ülkeleri keşfetmiştir. Beyaz tenleri ile dünyaya nam salan Asyalı kadınların güzelliklerinde pirinç maskesi ve pirinç suyunun payı oldukça büyüktür.

Binlerce sene önce pirinç tarlalarında çalışmakta olan kadınlar susuzluk nedeniyle işlerini bitirdiklerinde yüzlerini pirinçlerin bekletildiği su ile yıkarlarmış. Seneler sonra bilim insanları bu kadınların güneş altında saatlerce çalışmalarına rağmen bronzlaşmadıklarını ve aksine ciltlerinin beyazlaştığını fark etmişlerdir. Pirinç suyunun cildi güzelleştiren ve beyazlaştıran mucizevi etkileri de bunun ardından ortaya çıkmıştır. Eğer ilk defa pirinç unu maskesi yapıyorsanız. Daha önce Yazdığım Cilt Beyazlatmak İçin Pirinç Unu Maskesi yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Pirinç Suyunun Cilde Faydaları Nelerdir ?

Pirinç suyu bir taraftan ten rengini beyazlatırken bir taraftan da ciltte bulunan kahverengi lekelerin açılmasına yardımcı olur. Özellikle ciltlerini beyazlatmak isteyen kişiler için pirinç suyu mucizevi etkiye sahiptir.

Pirinç su ile temas ederek fitik asit üretir. Söz konusu madde peeling görevi üstlenerek ölü derinin atılmasına ve cildin beyazlamasına olanak sağlar. Hatta cilt lekeleri ile mücadele adına üretilen pek çok beyazlatıcı kremlerde de fitik asit kullanıldığı bilinmektedir. Pirinç suyu ayrıca gözenekleri temizler ve cilde yumuşaklık kazandırır.

Cildin bakterilerden arınmasını sağlayan pirinç suyu ayrıca gözenekleri de küçültür. Pirinç suyu cilde parlaklık verirken pirinç maskesi ise ciltteki kırışık dokuların azalmasını sağlar. Siyah nokta ve sivilce oluşumunun önüne geçer. Cildin çok daha sıkı ve sağlıklı bir görünüm kazanmasına destek olur. Ayrıca içeriğindeki maddeler nedeni ile pirinç muhteşem bir güneş koruyucudur.

Pirinç suyu nasıl hazırlanır?

Pirinç suyunun hazırlanması oldukça basittir. Evde yalnız başınıza hazırlayacağınız pirinç suyu ile teninize düzenli olarak bakım yapabileceğiniz gibi kendi hazırlayacağınız pirinç maskeleri ile cildinizi doğal yollarla güzelleştirebilirsiniz.

Pirinç suyu hazırlamak için iki çağ bardağı içme suyunun içerisinde bir bardak pirinci yaklaşık 3 saat kadar bekletin. Bu süre zarfında pirincin besleyici özellikleri suya geçer. Daha sonra pirincin suyunu süzerek, elde ettiğiniz su ile yüzünüzü yıkayın.

Etkili bir netice elde etmek adına pirinç suyunun yüzünüz tarafından emilmesi oldukça önemlidir. Pirinç suyu bakımının 10 gün tekrarlayarak gözle görebileceğiniz bir netice elde edebilirsiniz. Ayrıca pirinç suyunu tonik olarak da kullanabilirsiniz.

Hazırlayacağınız pirinç suyunu iki günü aşmayacak şekilde buzdolabında bekletebilirsiniz. Ancak bu süreyi aşmanız halinde pirinç suyu hızla bakteri üreteceği için kullanmanız cildinize yarar yerine zarar verebilir. Bu nedenle iki günden fazla beklettiğiniz pirinç suyunu kullanmaktan kaçının.


Pirinç Maskesi Tarifi Ve Yapılışı

Yaklaşık olarak bir avuç kadar pirinci güzelce öğütün. Toz haline getirdiğiniz pirinci bir kapa alarak yarım su bardağı sütü yavaş yavaş ilave edin ve krema kıvamına gelene dek karıştırmayı sürdürün. Elde ettiğiniz karışımı boynunuza ve yüzünüze sürün ve ortalama 20 – 30 dakika kadar bekleyin. Daha sonra ılık su ile yüzünüzü durulayın.

Pirinç maskesi hem cildinizdeki kırışıklıkların azalmasına yardımcı olur hem de yüzünüzü beyazlatır. Haftada iki kez düzenli şekilde uygulamanız halinde cildinizde meydana gelecek değişimi bir ay içerisinde fark edebilirsiniz.

Alerjik reaksiyonlardan kaçınmak adına hazırlayacağınız pirinç suyunuzu ya da maskenizi önce bileğinizin iç bölümüne sürerek yaklaşık 15 dakika bekleyin ve durulayın. Herhangi bir kaşınma ya da kızarıklık meydana gelmemesi halinde hazırladığınız pirinç maskesini gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Ancak aksi bir durumda karışımları kullanmamanızı tavsiye ederiz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap