Popüler Kadın Yazarlar

 Popüler Kadın Yazarlar

 

Popülerlik son zamanlarda teknolojiyle birlikte daha da artış göstermiştir. Bu anlamda kendini bir şekilde ifade etme ve yepyeni hikayeler veya yaşanmış olaylar anlatma fırsatı da gelişiyor. Pek çok sosyal mecrada bu durum giderek yaygınlaşırken güçlü kadın isimler de kendini özgür bir dille ifade etme fırsatı buluyor.

perihan mağden

Beyaz Perdeye Uyarlananlar

Yazılar ve yapıtlar arasında feminizmin doğru şekilde yayılması ve anlaşılması adına eserler sunan Duygu Asena, Kadının Adı Yok isimli kitabıyla ve Hürriyet Gazetesinin eki olan Kelebek’te yazmaya başlamıştı. Bununla birlikte kadın hareketinin başlangıcını temel alan ve güçlü kadınların yapabildiklerini özetleyen birkaç yazısı yer alıyor. Hakların eşitliği ve adalet kavramlarını da yazılarında sıklıkla görebilmek mümkün. Kadının Adı Yok isimli kitap, Atıf Yılmaz sayesinde beyaz perdeye aktarılarak başarıyı yakalamıştır. Ancak; Duygu Asena 2006 yılının temmuz ayında hayata gözlerini yumdu.

Unutulmayan İsimler

Unutulmayan ve her dönem popüler olmayı başaran kadın yazarlar arasında Tezer Özlü de yerini alıyor. Tezer Özlü’nün bilinen ve en çok tercih edilen eserleri arasında, Çocukluğun Soğuk Geceleri, Kalanlar ve Eski Bahçe Eski Sevgi eserleri yer alıyor. Bu eserleriyle farklı bir çocukluğu ve aşkı anlatarak yepyeni bakış açısı sunuyor. Yaşanmış olan bir hayat hikayesini konu alarak zirvedeki yerini her dönemde korumaya devam ediyor. Bu da onu popüler kadın yazarlar arasında bulunduruyor. Zamanla birlikte yaşlanmayan her zaman taze kalan eserleriyle Tomris Uyar da unutulmayan isimler arasında yer almakta. Hüzünlü hikayeleri ve betimlemeleriyle de Tomris Uyar güçlü kalemini ve sert sözlerini en güzel şekilde konuşturan yazarlar arasında yer alıyor.

Aşkın Tanımını En Güzel Yapanlar

Aşk denildiğinde tüm edebi metinler ve şiirler yaşanmışlıklarına göre belirli bölgelere ayrılır kafamızda. Popüler kadın yazarlar arasında ilk akla gelen isim Elif Şafak oluyor. Kaleme aldığı Aşk kitabında oldukça geniş bir kitleye hitap ederek kısa zamanda büyük okunma elde etmiştir. Zirveye yükselen Aşk kitabında yaşanmış bir hikaye olarak değilde hangi duygu halinde Aşkın nasıl yaşandığı ele alınmış. Bu eserin günümüzde ve sonraki dönemlerde de unutulmayacağı ve uzun bir süre de gündemde olacağı görülüyor.

Savaş ve Barış Kavramlarının Anlam Bulması

Savaş ve barışın karşıtlık ilkesi olarak algılanmasının yanı sıra, katacağı olumlu ve olumsuz sonuçların yer alması ve bunların kaleme alınması da Ayşe Kulin sayesinde oluyor. Son 10 yıldır roman yazan ve edebiyatla iç içe olan Ayşe Kulin Savaşın bize kazandırdıkları ve barışın ne olması gerektiğini, insanlığı, adaleti ve aşkı romanlarında ve eserlerinde sergiliyor. Okunması gereken kadın yazarlar arasında ilk sıralarda yer alan ve gündemdeki yerini yeni nesillerle birlikte değişmeden koruyan en önemli isimler arasına girmektedir.

Yalnızlığın Tanımı Tüm Eserlerinde

Buket uzuner denildiğinde akla ilk gelen yalnızlık oluyor. Türkiye’de kadın olmanın genç ve yalnız olarak nasıl mücadele edebileceğinin savaşını eserlerinde yansıtıyor. Geleceğe ve geçmişe ışık tutarak yepyeni kapıları aralayan ve tanımlarıyla herkesin canını acıtacak, hüzünlendirecek hikayeleri barındırıyor. Anlatılmaz yaşanır dedikleri olayların en kötüsünü ve en iyisini yaşayan belki de engellerden oluşan upuzun bir yolculuğu eserlerini okuyarak yakalayabilirsiniz. Popüler olarak tanımlanan ve eserlerinde daima farklı bakış açılarıyla objektif değerlendirmeler yapan Buket Uzuner karmaşalı yolları kitaplarında bulunduruyor. Aynı şekilde edebi şiirlerde ve farklı betimlemelerde de yalnızlık tanımı popüler kadın yazarlar tarafında en iyi şekilde yapılıyor.

Yılların Eskitemediği

İpek Ongun, popülerliğini uzun yıllardır sürdüren ve bir nesli kitaplarıyla büyüten kadın yazarlar arasında yer almaktadır. İpek Ongun yaşanmış olayların akıcı bir dille anlatılmasına yardımcı olurken aynı zamanda da genç neslin daha mantıklı hareket etmesine de yardımcı oluyor. Bu nedenle de her yaşa hitap eden bir anlatım tarzıyla ilk aşktan son aşka hatta ikinci bahara kadar detaylarıyla yol gösterici oluyor. Mina Urgan da zamanının ilerisinde yaşayan bir diğer isim. Kadın yazarların güçlükle yazdıkları ve çağ atlama sanatının modernliğini sade bir dille gelecek kuşaklara da aktarabilen nadir kadınlardan. Eserlerini betimlerken, geçmiş zaman, şimdiki zaman ve gelecek zaman olarak anlamak ve bu anlamları da en iyi şekilde hatalardan ders çıkarmak olarak görmeniz mümkün.

 

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap