Porselen Makyaj Nasıl Yapılır? Nasıl Temizlenir ?

 Porselen Makyaj Nasıl Yapılır? Nasıl Temizlenir ?

Günlük kullanım için uygun olmayan, kullanılan malzeme ve elde edilen görüntüsü ile mat ve donuk bir görüntü elde edilen makyaja porselen makyaj denir. Nişan, düğün gibi özel günler için ideal bir makyaj türüdür. Özellikle fotoğraflarda çok güzel bir görüntü elde edilmektedir.

Porselen makyajı uzman kişilere yaptırmak önemlidir. Çünkü porselen makyaj hatayı kabul etmeyen bir makyajdır. En güzel özelliği de diğer günlük makyajlar gibi, düzeltme, tazeleme gibi durumlar söz konusu olmadığından çok daha fazla dikkat gerektirir. Ancak cilt probleminiz varsa ve cildiniz hassassa porselen makyajı yaptırmaktan kaçınmanız gerekir. Çünkü porselen makyajda cilt uzun süre havasız kalacağından hassas ciltler için önerilmez.

Porselen Makyaj Nasıl Yapılır? İpuçları ve Teknikleri ( Video )

Porselen makyaj aşamaları da normal makyaj aşamalarıyla aynıdır ancak kullanılan malzeme farklıdır.

Fondöten Ve Pudra: Standart makyajdan farklı olarak porselen makyajda kullanılan pudra “taş pudra” olarak adlandırılan ve sulandırılarak kullanılan bir pudradır.  Bu pudra ciltte çok yoğun kapatıcı bir etki yaratmaktadır. Porselen makyajdaki amaç daha mat bir görüntü elde etmek olduğundan parlak fondöten ve pudralardan kaçınmak gerekmektedir. Ve açıkta kalan bölgelere yani boyun, dekolte ve kulak kenarı gibi kısımlara da uygulama yapmayı unutmamak gerekir.

Göz Makyajı: Porselen makyajda yüzünüzün ön planda olması asıl amaç olduğundan göz makyajınızı mümkün olduğunca açık tonlarda uygulamalısınız. Cilt tipinize ve göz renginize uygun olarak açık tonlarda maviler, açık tonlarda yeşiller ve uçuk pembe farlar kullanılmalıdır. Göz makyajınızda can alıcı nokta takma kirpiklerdir. Sade gözlere uygulanan takma uzun kirpikler çok hoş duracaktır.

Allık: Çok açık ve mat renklerde allık kullanmak gerekir. Porselen makyajda cilde allık uygularken keskin çizgiler yerine daha yumuşak ve dairesel hareketlerle uygulamak porselen makyajda önemlidir. Porselen makyajın olmazsa olmaz noktalardan olan allıklar uçuk pembe, şeftali tonları ve ten renginize göre bronz renkler tercih edilmelidir.

Dudak: Porselen makyajda kullanılacak ruj tamamen kişiye kalmış bir şeydir. Çok donuk ve mat bir renk seçebileceğiniz gibi, çok canlı vişneçürükleri ve kırmızılar da kullanarak zıtlığın uyumunu dudaklarda yakalayabilirsiniz. Mat olan porselen makyajda dudaklar canlı olarak ön plana çıkarsa, çok daha şık ve kadınsı bir hava yakalanacaktır.
Kısaca porselen makyajı kişinin kendisine uygulaması oldukça zor bir işlemdir. Mutlaka konunun uzmanı kişi ya da kişiler tarafından uygulanmalı bilinçli bir biçimde yapılmalıdır.

Özel günler için yapılacak olan porselen makyajlar olağanüstü örtücü ve kusurları kapatıcı özelliklerinin yanında güzel yanların daha da ön plana çıkmasında daha belirgin fayda sağlamaktadır.

Porselen Makyaj Nasıl Temizlenir ?

Porselen makyajın tek bir sakıncası vardır, o da uzun süre bu makyajla kalmaktır. Makyaj azami 24 saat kalmalı ve özel krem ve losyonlar ile temizlenerek çıkartılmalıdır. Aksi takdirde cildiniz hava alamaz, teniniz olumsuz etkilenir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap