Rahim Filmi Nasıl Çekiliyor!

 Rahim Filmi Nasıl Çekiliyor!

Rahim filmi, rahim boşluğu ve tüplerin açık olup olmadığını görüntülemek amacı ile çekilen bir röntgen filmidir.Peki rahim filmi nasıl çekilir?Rahim filmi öncesinde nelere dikkat etmek gerekir? Rahim filmi ağrılı bir işlem midir?

Öncelikle, rahim filmi uzun yıllardır uygulanmakta olan bir işlem olduğu için çekim teknikleri de buna bağlı olarak zaman içinde değişiklik göstermiştir. Günümüzde rahim filmi çekiminde C kollu röntgen cihazı kullanılmaktadır. Bu cihaz ile rahimi itip çekmeye gerek kalmadan rahim filmi çekilebilmektedir. Bu nedenle özellikle eskiye oranla düşündüğümüzde ağrısız bir işlemdir.

Rahim filmi öncesinde hiçbir hazırlık yapılmasına gerek yoktur. Anestezi istemeyen, 10 – 15 dakika içerisinde tamamlanabilen ve hastanın çekim sonrasında evine dönebildiği oldukça basit bir prosedürdür.

Rahim filmi çekimi ile ilgili dikkat hd film izle edilmesi gereken en önemli husus HSG çekimi zamanıdır. HSG çekimini her zaman yaptırmak mümkün değildir. Adet bitiminden 3 – 4 gün sonra çekilmelidir. Çünkü bu dönemde gebelik ihtimali çok düşüktür. Böylece olası bir gebeliğe HSG çekimi esnasında zarar verilmemiş olunur.

Jinekolojik muayene olamayacak kadar korkan hastalarda ve bazı özel durumlarda HSG çekimi anestezi altında da uygulanabilmektedir. HSG filminin nasıl çekileceği çekecek olan merkeze göre de değişiklik göstermektedir. Bazı kurumlar HSG çekimini eski cihaz ile anestezisiz uygularken, bazı kurumlarda eski yöntemle ancak anestezi altında uygulanır. C kollu röntgen cihazının kullanıldığı merkezlerde ise eğer hastanın da özel bir durumu yoksa anestezi uygulanmasına gerek yoktur.

film izle
Anestezi uygulanmadığı takdirde hastanın işleme aç karna gelmesine gerek yoktur. Doktor işlemin daha konforlu geçmesi için HSG çekiminden önce hastaya ağrı kesici verebilmektedir.

Rahim filmi çekimi aşamaları ;

  • Hasta röntgen masasına sırt üstü uzanır ve kadın doğum uzmanı hastanın bacaklarını aralar,
  • Vajinaya spekulum yerleştirilir,
  • Rahim girişi ve vajina antiseptik solüsyon ile temizlenir,
  • Vajinaya kateter yerleştirilir,
  • Kontrast madde (iyotlu sudan full film izle oluşmuş sıvı ilaç) rahim içine doğru verilir.
  • İlacın rahim içi ve tüplerden geçişi esnasında HSG çekimi gerçekleştirilir.

 

Dr. Cevat Bayrak

Ağrısız Rahim Filmi (HSG)

instagram takipçi satın al

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap