REDAKSİYON

 REDAKSİYON

REDAKSİYON

 

Redaksiyon kelimenin tam anlamı ile düzeltme anlamına gelmektedir. Bu düzeltme işlemi metnin orijinalliğini bozmadan yapılmalıdır. Redaksiyon işlemi kolay bir işlem gibi gözükse de oldukça zor ve zahmetli bir iştir. Usta ellerden çıkmadığı zaman ne yazık ki eksiktir. Redaksiyon işlemi esere akıcılık kazandırma amaçlı yapılabileceği gibi yazım yanlışlarının giderilmesi için de yapılabilmektedir. Oldukça geniş bir yelpazeye sahiptir. Redaksiyon kendi içerisinde farklı farklı çeşitlere sahiptir. Bu çeşitler son okuma yani tashih ve geliştirici redaksiyon işlemleri olarak adlandırılmaktadır. Redaksiyon işlemi uzman ellerden çıktığı zaman yazıya sağlam bir derinlik kazandırmanın yanı sıra ebedi eserler için bakıldığında doygun bir okuma zevki de kazandırır.

 

Redaksiyon genel olarak zaten yazılmış olan bir metnin üzerinde değişiklik yapmak ve yazıyı yayımlamaya, okunmaya hazır hale getirmek olarak adlandırılmaktadır. Bu işlem sırasında yazının temeli aynı kalır, yazının içeriği ve yazının iskeleti kesinlikle değiştirilmez. Değiştirilecek olan kısımlar yalnızca okumayı zorlaştıran, göz yoran kısımların yanı sıra yapılan imla ve yazım hataları, noktalama hatalarıdır. Her türlü metne redaksiyon işlemi uygulanabilir. Akademik yazılar, çevirisi yapılacak olan edebi eserler, şirket ve faaliyet raporları gibi aklınıza gelebilecek her tür yazı üzerinde redaksiyon işlemi uygulanabilir. Zaten çevirilerde hazırlanmakta olan metnin akıcı ve tamamen doğru bir hale gelebilmesi için bu işlem şarttır. Redaksiyon işleminin kolay gibi görülen ancak oldukça zor ve profesyonellik gerektiren bir iş olduğunu belirtmiştik. Bunu kendiniz yapmak istemeyip uzman bir ekiple çalışmak ve rahatlamak isteyebilirsiniz. Bu gibi durumlarda size yardımcı olacak ve redaksiyon işinizi en titiz ve en iyi şekilde yapacak olan birileri sizin için bekliyor olacak.

 

Okeanos Tercüme olarak, birçok işlemin yanı sıra redaksiyon işlerinizde de uzman ekibimiz ve engin tecrübemizle hizmetinizdeyiz. Müşteri memnuniyetini esas alan çalışma politikamız ile ihtiyacınıza uygun hizmeti istediklerinizi dinleyerek bu doğrultuda sizlere sağlıyoruz. Redaksiyon (editing) hizmeti konusunda en iyi hizmeti almak için tek yapmanız gereken bizimle iletişime geçmek. Alacağınız redaksiyon hizmeti için bilgi almak, diğer işlemlerimiz hakkında bilgi sahibi olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap