Saç Bakımında Nelere Dikkat Etmeli

 Saç Bakımında Nelere Dikkat Etmeli

Saçlar herkes için çok önemlidir. Hem kadınlar için hem erkekler için. Saçlarınıza şekil vermekten bıktığınız zamanları hatırlayın. Emin olun onlarda şekil almaktan bıkıyorlar. Saçlarınızın da biraz zamana ihtiyacı var. Bakım yapılmaktan da bıkabilirler. O yüzden öncelikle saçımıza hiçbir şeyi fazla yapmıyoruz.

Saçımızı defalarca kere şampuanlamıyoruz. Kaynar sularla yıkamıyoruz. Tırnaklarımıza kaşır gibi hart hurt yıkamıyoruz. Nazikçe, parmaklarımızın ucuyla en fazla 2 kere şampuanlamalıyız. Saçımızı en son durularken soğuğa yakın bir suyla yıkamalıyız. Saçlarımız banyo sonrası gözeneklerin iyice açılmış olması sebebiyle dökülmeye çok elverişlidir. Çekmiyoruz, yavaş yavaş geniş aralıklı bir tarakla tarıyoruz. Nemi iyice azalmadan kurutmaya başlamıyoruz. Sonuçta ne kadar az ısı o kadar iyi. Her gün banyo ihtiyacı hissetsek de saçlarımızı hergün yıkamıyoruz. Saç diplerimizin kendi yağına ihtiyacı var. 1 günde yağlanıyorsa da bu muhtemelen sizin suçunuzdur. Siz alıştırmışsınızdır. Yapmayın. Oda alışır zamanla daha az yağlanmaya. Birde kuru şampuan mucizesi çıktı. 2. Gün saçı mükemmel kurtarıyor. Özellikle H&M markasının sprey ve pudra forma olanlarını şiddetle öneriyorum.

Gelelim saçlara bakım safhasına. Ben öyle pahalı ürünler. Yorucu taktikler vermeyeceğim. Herkesin haftada 1 gün tatili vardır ve önceki gününde de bir 10 dakikası vardır diye affınıza sığınarak bunları yapabileceğinizi düşünüyorum. Eğer banyodan önce bir yarım saatiniz varsa bir şey daha söyleyeceğim tabi. Neyse ben ikisini de söyleyeyim siz seçin.

  1. Hindistan cevizi yağı: Bunu yapın gerçekten. Bunu sürün kafanıza bir gece bununla yatın. Başka hiçbir şeye gerek yok. Hani şimdi yağ bu kafamdan nasıl arındıracağım yerseniz taktik şudur: çivi çiviyi söker tabiriyle, duşa giriyorsunuz saçınızı ıslatıyorsunuz ve saç kremini boca ediyorsunuz. Bir güzel duşun altında saçlarınızı ovarken yağ akıt gitmiş oluyor. Bunun arkasına da saçlarınızı sadece 1 kere şampuanlayın ki o güzelim nemli saç dipleriniz ve saçlarınız tekrar kurumasın.
  2. Zeytinyağı: Zeytin yağıda tam bir şifadır. Dökülmeyi önler, yumuşatır. Yeni saç çıkmasını tetikler vs. ama zeytinyağı saçta 15-20 dakikada fazla kalmamalı çünkü içindeki asitler, saç diplerinizin ısısıyla açığa çıkar ve yakabilir. Fayda edinmeye çalışırken zararla karşılaşabilirsiniz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap