Tedavi Yöntemi ; Saç derisinde egzama nasıl tedavi edilir?

 Tedavi Yöntemi ; Saç derisinde egzama nasıl tedavi edilir?

Pul pul, kaşıntılı ve bazı durumlarda da iltihaplanan egzamanın en çok görüldüğü yerlerden bir tanesi de saç derisidir. Saç derisinde oluşan egzamanın en fazla rastlanan türü ise kepeğe sebep olan seboreik dermatittir. Saç derisinde karşılaşılan, belirli bir madde ya da kozmetik ürüne karşı alerji sebebiyle meydana gelen saç derisi kuruması ve kaşınması, mevsimsel alerjiler sebebiyle oluşan atopik egzama, sedef hasatlığı ve farklı cilt sorunları da saç derisi egzamasıyla benzer belirtiler göstermektedir. Şayet saç derisinde kaşıntı, kuruluk, kepek ve iltihaplanma gibi şikayetleriniz bulunuyorsa mutlaka bir doktora başvurarak sebepleri ve tedavi yöntemleri ile ilgili detaylı bilgi almanız gerekir.

Saç derisinde egzamanın belirtileri;

* Saç derisinin pul pul olması ve kızarması,

* Kaşıntı,

* Saç derisi üzerinde aşırı yağlanma ve yağ tabakası meydana gelmesi,

* Saç derisi üzerinde ufak kabarcıkların meydana gelmesi,

* Akıntılı iltihaplanma,

* Egzamanın kulak kanalına doğru ilerlemesi halinde kulakta akıntı meydana gelmesi,

Saç derisinde egzama meydana gelmesinin sebepleri;

Saç derisinde yer alan yağ bezeleri normalin üzerinde yağ üretirlerse egzama meydana gelebilmektedir. Bu yağlanmanın ardından saç derisine gerekli olan saç bakımı yapılmazsa bir mantar çeşidi olan ve çok sık rastlanan ”Mallasezia” kepek oluşumunu tetikleyebilmektedir. Egzamanın meydana gelmesinin diğer sebepleri ise genetik özellikler, hava kirliliği, çok yağlı ya da çok kuru cilt, aşırı terleme, alerjiler ve stres olarak sıralanabilir.

Egzama oluşumuna neden olan ve tetikleyen nedenler;

Toz ve evcil hayvanlar gibi alerjenler, sabun, bulaşık deterjanı ve benzeri tahriş ediciler, ısı, mikroplar, hormon ve yiyeceklerdir.

Ayrıca egzama oluşumu aile genetiği ile ilgili de olabilmektedir. Bir çok doktor insanlarda aileden gelen genler ile egzama oluşumuna yatkınlık olduğunun gözlemlendiği fikrinde birleşmektedir. Sizin için de bu tarz bir durum geçerli ise egzamanız yüzeysel olabilir.

Saç derisi egzama tedavisi

Egzama tedavisinde içerisinde salisilik asit, çinko pirition ve ketokonazol yer alan özel kepek şampuanları kullanılmaktadır. Ayrıca, doktorunuzdan direk olarak saç derisine uygulanabilen krem önermesini de isteyebilirsiniz. Aşırı terleme ve kirlenme neticesinde yağlanan saçınızı düzenli şekilde yıkamalı ve saç derinizin kurumasını önlemelisiniz. Ayrıca stres seviyenizi düşürmek sizi birçok cilt hastalığından koruyacaktır. Duş alırken çok sıcak su kullanmaktan uzak durun. Saçlarınızı mümkün olduğunca soğuk suyla yıkamaya özen gösterin.

Ayrıca alkol içeren saç ürünlerinden uzak durmalı, saç derinizde kabuklanmış ve pullanmış kısımları kaşımamalısınız. Reçetesiz tedavi yöntemleri kolay uygulanabilir olmaları sebebiyle ilk olarak tercih ediliyor olsa da bir uzmana başvurarak onun önereceği tedavi yöntemlerini uygulamanız çok daha yararlı olacaktır. Örneğin, eczanelerde yer alan ve reçete ile satılan anti-fungal şampuanlar, losyonlar, Mentax ve Lamisil gibi ağızdan alınan ilaçlar egzama tedavisinde sadece doktor tarafından önerilmektedir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap