Saç dökülmesine karşı iyi gelen bitkisel yağlar

 Saç dökülmesine karşı iyi gelen bitkisel yağlar

Saç dökülmesine karşı iyi gelen bitkisel yağlar ! En ciddi cilt problemlerinden biri saç dökülmesidir. Erkeklerde kellik ile sonuçlanan saç dökülmeleri, kadınlarda da dış görünümü önemli oranda etkilemektedir. Peki Saç Dökülmesine ne iyi gelir ?

Özgüven zayıflaması gibi psikolojik sorunlarda ortaya çıkartan saç dökülmeleri, bitkisel yağlar kullanarak engellenebilir.

Saç Dökülmesine İyi Gelen Yağlar;

Hint Yağı; Hem saç dökülmesini önlemek hem de dökülen saçların hızlı büyümesini sağlamak amaçlı, Hint yağını saçlara kullanmak çok etkilidir. Cilt tarafından emilmesi en kolay yağ olan Hint yağı, antioksidan açısından zengin bir yağdır. Saç derisine uyguladığınız Hint yağı, saç köklerini besleyerek saçların büyümesine yardımcı olur. Daha sağlıklı ve gür saçlara sahip olmaya yardımcı olur.

Badem Yağı; Protein bakımından zengin olan badem yağı, doku büyümesinde ve doku iyileşmesinde çok etkili bir yağdır. Saça dolgunluk, hacim ve gürlük kazandıran badem yağı, içeriğindeki zengin proteinler sayesinde saç dökülmesini engeller.

Zeytinyağı; Zeytinyağlı yemeklerde ve salatalarda kullanılan zeytinyağı, saç dökülmesini durdurmak için kullanılan yağlardan bir tanesidir. Saç derisini nemlendirerek saçı besler ve kuruluktan kaynaklı dökülmeleri önler. E vitamini içerdiğinden doğal bir saç kremidir. Duşa girmeden yarım saat önce saç derisine masaj yapılarak kullanılabilir.

Biberiye Yağı; Saç dökülmesini engelleyen yağlardan biri olan biberiye yağı, zengin aroması ile doğal bir parfüm olup aynı zamanda saç büyümesini teşvik eden yağlardandır. Özellikle uyku sırasında saç köklerini canlandıran biberiye yağını biraz zeytinyağı ile incelterek gece yatmadan önce saç derinize uygulayın. Sabah kalktığınızda duş alarak saçınızdan arındırın. Haftada bir kez uygulamanız yeterlidir.

Lavanta Yağı; Saç ve cilt için birçok faydası olan lavanta yağıda doğal bir parfümdür. Banyo yağı ve masaj yağı olarak kullanılabilen lavanta yağı, saç büyümesine de faydalı bir yağdır. Saç derisini ve saç köklerini rahatlatarak saç dökülmesini engeller.

Limon Yağı; Saç tedavisinde çok etkili olan limon yağı, cansız ve donuk saçlar için çok faydalı bir yağdır. Özellikle kepek ve saç dökülmesine karşı çok etkili olan limon yağı, duş almadan önce saça uygulandığında doğal bir saç kremi gibi görev yapar.

Kekik Yağı; Saç dökülmesini önlemede çok etkili olan kekik yağı, antiseptik özelliği olan bir yağdır. Saç derisindeki ve ciltteki bakteri, virüs ve mikroplarla savaşan kekik yağı, saç derisini onarmada çok etkili bir yağdır.

Hindistan Cevizi Yağı; En etkili yağlardan biri olan Hindistan cevizi yağı, saç derisini besleyerek saç dökülmesini önler. Saç derisi tarafından hızlı ve kolay emilen Hindistan cevizi yağı, saç köklerini besleyerek saçları güçlendirir.

Adaçayı Yağı; Bitkisel tedavilerde çok kullanılan adaçayı yağı, saç dökülmesini engellemede de çok etkili bir yağdır. Saç dökülmesinin önemli nedenlerinden biri olan hormonal bozuklukları ve depresif ruh haline iyi gelen adaçayı yağı, özellikle kadınların ruh halini olumlu yönde etki ederek saç dökülmesine engel olur. Kadınlık hormonu olarak bilinen östrojen hormonunun dengesini sağlayarak saç kökü etrafındaki zarın kalınlaşmasını önler, bu durumda olası saç dökülmelerini ciddi oranda azaltır.

Susam Yağı; Susam yağı saç tedavilerinde kullanılan en yaygın bitkisel ürünlerden biridir. İçeriğindeki E, B vitaminleri, magnezyum, kalsiyum, fosfor ve protein gibi minerallerle saçı kökünden güçlendirir ve besler. Kimyasal şampuan ve kremlerden tahriş olan kafa derisinin dolaşımını artıran susam yağı, cılızlaşan, kopan, dökülen saçların yenilenmesine daha hızla büyümesine yardımcı olur. Saç derisini koruyarak zararlı ultraviyole ışınların yol açtığı tahribatı önler.

Saç dökülmesine iyi gelen bitkisel yağları sadece bir ya da iki kez kullanmak yetmez, belirtilen aralıklarda ve sürede uygulamak gerekmektedir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap

Yapılan Yorumlar
1
 • Elif
  Elif
  ziyaretci
  5 sene önce

  Saçlarıma bakım için doğal yağlar kullanıyordum ama yıpranmalar ve kuruluk için kalıcı etki olmuyordu doğal keratin kullanmaya başladım saçlarımda yıpranma ve kuruluk kalmadı patentli keratin kalıcı olarak yumuşattı ve yıpranma kalmadı saçlarımda.

  Cevapla
  28