Saç Yağlanmasının Nedenleri Nelerdir?

 Saç Yağlanmasının Nedenleri Nelerdir?

 Saç Yağlanmasının Nedenleri Nelerdir?

Kuru saçların yarattığı problemler sürekli dile getirilir. Buna karşın yağlı saçların da kendine özgün sorunları vardır. Dolayısıyla yağlı saçlar bir süre sonra rahatsızlık verecek düzeyde problem teşkil eder. Buna ilişkin en ciddi sorun, zamanla biriken yağların saçta açtığı kirliliktir. Yağlı saçlar gözenekleri kapatırken, biriken bu yağlar saçların form almasında da sıkıntı oluşturur.

Saç yağlanmasının nedenleri

            Saç yağlanmasının nedeni tıbbi açıdan yağ bezleriyle ilgilidir. Saç gözeneklerinin altında yer alan ve doğal yağlamayı salgılayan bezler normalden fazla yağ üretebilir. Aslında vazifesi cildi nemlendirmektir. Ancak bazen gerektiğinden fazla yağ salgılaması yapar. O zaman da saçlarda yağ birikmesi söz konusu olur. Saç yağlanmasının diğer nedenlerinden biri de saç bakımında ihmal göstermektir. Örneğin olması gerekenden az saçlar yıkandığında bir süre sonra yağlanmalar oluşur. Kıvırcık tipli saçlarınsa yağlanmaya eğilimi daha fazladır. Diğer neden olaraksa, belli dönemlerde hormonal bozuklukların başlamasından bahsedilebilir. Örneğin adet dönemi öncesi yağlanma bununla ilgilidir.

Fazla yağlı saçlar sorun oluşturur mu?

            Evet. Bunların başında ise kepeklenmenin hızlanması gelir. Seboreik dermatit de yağlanmanın yol açtığı diğer bir problemdir. Saç kaşıntıları, kızarmalar, sivilceler ve saç kabukları yağlanmanın diğer nedensel sonuçlarıdır. Tüm bunların tedavi süreci ise önemli ölçüde zaman kaybettirmektedir.

Saç yağlanmasına çözümler

            Elbette ilk yapılması gereken saç bakımına daha fazla önem vermek ve şampuan kullanımını düzenli hale getirmektir. Ancak şampuan kullanımı her gün olmasın. Bu durum yağlanmayı sağlayan bezeleri tetikleyebilir. Saç kremleri ise diplere kadar sürülmemelidir. Kremi sadece saç uçları amaçlı kullanınız.

Saçlarınızı ılık suda durulamanın akabinde soğuk suyla gezdiriniz. Bu süreçte sirke de katılabilir. Sirke kokusundansa endişe etmeyin, saçlarınız kuruyunca kokusu kaybolacaktır. Jöle gibi saçları forma sokan ürünlerde ise yağlı olmayan tiplerden tercih ediniz.

Saç fırçalaması da azaltılmalıdır. Elle saçlara dokunmayı da azaltmalısınız. Geniş dişe sahip taraklar yağlı saçlar için kullanılabilir. Bunun dışında saç yıkama ihtiyacı hissettiğinizde kuru saçlar için olan şampuanı tercih ediniz. Bu hususlara dikkat edildiğinde saçlardaki yağlanmanın azaldığını göreceksiniz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap