Sağlık Turizmi Nedir ve Kimlere Önerilir?

 Sağlık Turizmi Nedir ve Kimlere Önerilir?

Dünyada sağlık tedavileri için oluşan maliyetlerin artması nedeniyle sağlık konusunda uygulanan bazı tedavilerin her ülkede yapılmıyor olması, ülkeler arasında sağlık iş birliğinin oluşmasına neden olabilmektedir. Sağlık turizmi oluşmasını kolaylaştırmak ve sağlık turizmi konusunda ülkelerin gelirlerinin artması amacı ile ülkeler arasında ulaşım kolaylığı başta olmak üzere birçok kolaylık sağlanmakta ve hazırlanmaktadır.

Kaç Alt Başlık Altında Toplanılabilmektedir?

 1. Termal Sağlık Turizmi,
 2. Medikal Sağlık Turizmi,
 3. Yaşlı Turizmi,
 4. Engelli Turizmi,

Sağlık Turizminin Amacı Nedir?

Kişilerin sağlık sorunlarının, daha ucuza ve kaliteli bir şekilde ortadan kaldırılması amacıyla kendi ülkesinden farklı bir ülkede ve hastanede tedavi olması işlemlerinin tümü sağlık turizmi kapsamında olmaktadır.

Sağlık turizmi, hasta bireylerin ve hasta yakınlarının sağlık konusunda rahat olmasını sağlayan ve kişilere bir takım avantajlar sağlayan bir oluşumdur. Ülkemizin sağlık turizmi konusunda başarısı; birçok gelişmiş ülke ile yarışır durumdadır. Ülkemize başta Katar, Arabistan gibi arap ülkeleri olmak üzere ülkemizin dört bir yanından hasta trafiği olmaktadır. Gelen bu kişiler hem sağlık harcamalarını hem de burada konaklama ve diğer alışverişleri sırasında ülkeye döviz sokmaktadır. Bu da ekonomimiz adına oldukça karlı bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Ortopedi, Nöroloji, İç hastalıkları, el cerrahisi, estetik ve diğer birçok bölümde başarılı bir şekilde sağlık hizmeti veren ülkemiz, adından sıkça dış medyada söz ettirmektedir. Bu tedavi yöntemlerine ek olarak; termal kaplıca tedavileri de, ülkemizin bulunduğu coğrafi konuma bağlı olarak başarılı bir şekilde turistlere sunulmaktadır. Sağlık turizminin ülkemize birçok farklı katkısı bulunmaktadır. Bu katkılardan bazılarını açıklayacak olursak;

 • Ülkemize gelecek olan hasta ve yakınları ile birlikte, ülkemize büyük miktarda döviz girişi sağlanabilmektedir.
 • Ülkemizin çeşitli alanlarda tanıtımı yapılarak, dış medyada ülkemizin görünüşü iyi anlamda değişebilmektedir.
 • Başka ülkelerde verilmeyen bazı hizmetlerin tanıtımı yapılabilmektedir.
 • Doktorlarımızın, tıp sektörümüzün ve sağlık personellerinin ne kadar kalifiye eleman oldukları dünya çapında duyulmaktadır.
 • Yapılan bu işlemler sonucunda; sağlık turizminin devamlılığını sağlamasına yardımcı olmaktadır.
 • Bacasız sanayi olarak adlandırılan turizm sektörünün bir alt basamağı olan sağlık turizmi ile birlikte; ülkemizde yeni istihdam alanları açılabilmektedir.
 • Ülkemize; başka ülkeler arasında ayrı bir konum kazandıracaktır.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap