Sağlıklı Kilo Almak için Ne Yapmalıyız ?

 Sağlıklı Kilo Almak için Ne Yapmalıyız ?

Kilo Almak için Ne Yapmalıyız? Ne Yemeliyim ? Diyet Listesi

İnsanlar zaman zaman kilo vermek, zaman zaman ise kilo almak isteyebilirler. Bu durum son derece doğal ve normaldir. Çünkü hem sağlıklı bir yapıya sahip olmak, hem fit görünmek, hem de daha hoş duyguları hissedebilmek açısından vücudun istenilen dengeye oturtulması şarttır. İşte bu noktada da bazen aşırı zayıflıkların da risk oluşturduğu ve kilo alınmasının şart olduğu fark edilebilir. Ancak ne yaparsa yapsın kilo alamayan çok sayıda kişinin de bu sorunlarına çare aradıkları açıktır. Peki ama kilo almak için ne yapmak gerekir, nasıl bir yöntem izlenerek kilo alımı sağlanabilir?

Kilo Almak için Öneriler

– Ana öğünlerin süt ürünleri içermesi, etlerden oluşması, tahıl ile sebze ve meyve unsurlarının da bu öğünlerde bulunması gerekir.

– Gün içinde ana olarak 3 öğün yemekten ziyade daha dengeli ve küçük 6 öğün kilo almanızı sağlayacaktır.

– Yağlar insana tokluk sağlar, çünkü midede uzun süre kalırlar. Bundan dolayı da kilo almak isteyen kişilerin diyet yemeklerinde çok yağlı yemekler ve yağlı kızartmalar pek de yer almamalıdır. Etli yemeklere yağ konmadan pişirme işlemi yapmak, etsiz yemeklere de sadece gereken kadar yağ koymak önemlidir.

– Ara öğünlerin meyve, süt, süt ürünleri, tatlı ve tost türü besleyici gıdalar olmasına özen gösterilir.

– Kızarmış tavuk, balık ya da patates kızartması yerine fırında patates, ızgara tavuk ya da ızgara balık tercihlerinde bulunmak, porsiyon miktarlarını da artırmak gerekir.

– Basit karbonhidratlı besinler arasında bal ve pekmez en ideal seçeneklerdir.

– Ceviz, fındık ya da badem gibi kuruyemişler ile kayısı veya incir gibi kuru meyveler enerji ve vitamin anlamında bünyeye katkı sağlayacağı gibi mineral içeriği olarak da sizi besleyecektir. Bu gıdalar ile kilo almanız da kolaylaşır.

– Süt ve süt ürünleri kalori olarak da yüksek oldukları için kilo almak isteyenlere tavsiye edilir. Ayran da bu gruba girer ve gün içinde birkaç defa bu sıvıların tüketimi mümkün olabilir. Çay ya da soda gibi düşük kalorili sıvılardan ziyade bu sıvılar alınabilir.

– Gece öğün yapıp yemek yemek de kilo almaya yardımcıdır. Çünkü sabah kadar vücut tekrar dengesini bulacaktır. Ayrıca, bir sonraki yakın öğün ancak sabah olacağı için iştahsızlık söz konusu olmaz.

– Diyetteki protein miktarı artırılarak da başarı sağlanabilir. Kırmızı et, tavuk ve balık gibi etler ile kuru baklagiller yenebilir. Bu kuru baklagiller içinde en fazla dikkat çekenler ise kuru fasulye ve nohuttur.

– Vitamin ile mineral destek ürünleri kullanabilir, bunun için doktora başvurabilirsiniz. Diyet esnasında bu tarz ihtiyaçlarınız oluşursa kilo almanız zorlaşabilir.

– Tempolu yürüyüş ile yüzme aktivitelerinden ziyade ağırlık kaldırma gibi spor türleri uygulanmalıdır. Bu şekilde kas kütlesi artırılır ve yağ kaybı pek yaşanmaz.

Kilo Almak için Diyetisyen Önerileri

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap