Saksafonu İlk İcat Eden Adolphe Sax Kimdir ?

 Saksafonu İlk İcat Eden Adolphe Sax Kimdir ?

Adolphe Sax Kimdir ?

Müzik dünyasının önemli kişiliklerinden biri olan Adolphe Sax, saksafonu icat eden mucit müzik insanı olarak anılır. Zaten soyadının da saksafonu çağrıştırması bu noktada öne çıkar. 6 Kasım 1814 tarihinde doğan Sax, tam isim olarak ise Antoine – Joseph Adolphe Sax şeklinde kayıtlarda yer alır. Bugün kullanılmakta olan saksafonu icat eden, aynı zamanda bu müzik aletini ilk kez kullanan kişi olan Sax 7 Şubat 1894 tarihinde dünyaya gözlerini yummuştur.

Saksafonu İlk İcat Eden Kişi

Belçika’nın Dinant kentinde dünyaya gözlerini açan Sax, müzik dünyasına hizmet den bir aileye mensuptur. Babası Charles – Joseph Sax müzik aletleri yapıp satarak geçimini sağlarken, aynı zamanda bu aletleri kullanabilmesi ile de ünlüdür. Küçük yaşlarında enstrüman kullanmaya başlayan ve babasına yardımcı olarak çeşitli enstrümanların yapımını öğrenen Sax, 15 yaşındayken 2 flüt ve 1 de klarneti ile ilk yarışmasına katılmıştır. Bunun yanı sıra Brüksel’de yer alan Royal School of Singing’e (Kraliyet Şan Okulu) giderek bahsi geçen iki enstrüman hakkında eğitim görmüştür. Okulun bitmesi ile beraber farklı müzik aletlerinin tasarımlarına ilgi duyan genç mucit, sonraki dönemde babasının imal ettiği enstrümanları çalarak para kazanmıştır. Belli bir süre enstrümanları yorumlayan ve çeşitli tasarım fikirlerini kafasında şekillendiren Adolphe, tarihteki ilk ve bir o kadar da önemli icadı olarak bilinen bas klarnet enstrümanına yaptığı değişik tasarımlar ile adından söz ettirmeye başlamıştır.

Paris’e 1841 yılında taşınan ve burada yaşlanıp burada ölmek isteyen Sax, hayatının önemli bir kesitini yine burada geçirmiştir. Öyle ki bugün Paris’e giden turistlerin Sax’ın yaşadığı evi görebilmeleri mümkündür. Bu ev şu an müze olarak sergilenir.

Ek ve farklı bir bilgi olarak Dinant şehrinin bugün de çok önemli bir saksafon üretim merkezi olduğu söylenmektedir. Çünkü bu kent genelindeki üretimhanelerde Sax’ın ortaya koyduğu üretim türleri kullanılarak estetik ve kullanışlı saksafonlar imal edilir. Üstelik Sax’ın bıraktığı bu yöntemler ve o döneme ait ilk tasarımlar da Dinant kentini özel kılar. Her sene pek çok turist bu kente gelerek ilgili alanları gezer. Özellikle de sanat dünyasıyla yakından ilgili herkes burada kendini bir başka hisseder.

Daha 20 yaşında iken ortaya koyduğu bir takım üretim yöntemlerinin günümüzde halen enstrüman tasarım ve üretiminde kullanıldığı görülebilen Sax, öngörüleri ve yeteneği ile bu alanda dikkate değer adımlar atmıştır. Dünyanın her yanında adıyla özdeşleşen bir enstrüman sahibi olarak anılması genç mucidi bu dönemde de çok önemli bir figür haline getirir. Üretim yöntemlerinde kolaya kaçmayan, her daim en iyi ve en özel tasarımları arayarak genç yaşlardan itibaren kendini müzik alanında geliştiren Sax tüm bu yönleri ile takdir edilirken, günümüzdeki enstrüman çeşitliliğine yaptığı doğrudan ve dolaylı katkılar ile de müzisyenlerin gözünde farklı bir noktada yer almaktadır.

 

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap