Sevgili Dövmeleri Arkadaş Dövmeleri Trendleri

 Sevgili Dövmeleri Arkadaş Dövmeleri Trendleri

Dövme, her şeyden önce bir sanattır. Bazen bir yazı, bazen bir sembol olarak karşımıza çıkan dövme, vücudunuzda taşıyabileceğiniz size özgü bir eser olarak sizinle birlikte yaşama özelliğine sahip. Tarihi milattan öncesine kadar dayanan dövme sanatı asırlardır insanların vücutlarında taşıdığı semboller olarak vazgeçilmeden yerini korumuştur. Bilim insanları, İngiltere’de bulunan British Museum’da 100 yılı aşkın sergilenen bir Antik Mısır mumyası üzerinde dünya tarihi boyunca bilinen ilk dövme sanatını keşfetti. Mumyanın üzerinde oldukça silik ve karanlık bir şekilde görünen izler, bilim insanları tarafından yapılan kızılötesi araştırmalar sonucunda dev bir yabani boğa ve yabani bir Kuzey Afrika keçisine benzeyen iki hayvanı tasvir eden figür olarak ortaya çıkmıştır. Adamın sağ koluna yaklaşık 5200 yıl önce işlenmiş olduğu düşünülen bu figürlerin erkekliği ve gücü temsil ettiğine inanılıyor. Tarihin en eski mumyalarından biri olan buz adam Ötzi üzerinde de dövmeye benzer işaretler bulunmuştu. Ötzi tarihte dövmeye sahip ilk insan olarak kabul edilse de, Ötzi üzerindeki izlerin rasgele şekiller olması nedeniyle tam olarak sanat amacıyla yapıldığı düşünülmüyor. Dövmelerin yapıldığı yerlerin kemik erimesi olan yerler olması nedeniyle Ötzi’nin kemik ağrılarını geçirmek amacıyla bu uygulamayı yaptığı düşünülüyor. Ötzi’nin bu dövmeleri derinin üzerine küçük çizgiler çizip kömürle ovuşturarak yaptığı düşünülüyor. Hatta bu dövmeleri yaptığı noktaların akupuntur yapılan noktalarla eşleşmesi de şaşırtıcı bir detay.

Günümüzde artan bir ivmeyle tercih edilen dövme sanatı, değişik şekilleriyle karşımıza çıkıyor. Geri dönüşü mümkün olsa da genelde insanlar dövmeleriyle sonsuza kadar beraber olmak isterler. Bu yüzdendir ki dövme yaptırmadan önce derin bir araştırma şarttır. Özellikle orijinal dövmeler bulmak istediğinizin farkındayız. Fakat sadece hayalinizdeki dövmeyi bulmanız da yetmiyor. Bulduğunuz dövmeyi istediğiniz şekilde vücudunuza işleyecek kaliteli bir dövme sanatçısı ile çalışmanız gerekmektedir.

Dövmeyi vücudunuzda bulunan bir leke ya da ameliyat izi gibi, sizi rahatsız eden bölgelere de yaptırmak mantıklı bir alternatif. Vücudunuzda bulunan bir kesik izini seçtiğiniz dövmeyle kolayca kapatmanız mümkün. Son zamanlarda en çok meme kanseri ile mücadele etmiş kadınların ameliyat sonrası göğsünde kalan izi kapatmak amacıyla yaptırdıkları dövmeler oldukça şık duruyor. Dilerseniz renkli, dilerseniz siyah renkte yaptırabileceğiniz dövme için ihtiyacınız olan küçük bir cesaret!

Son zamanlarda ünlüler camiasında da popülerliği artan sevgili-eş dövmelerinden sizlere bahsetmek isteriz. Kimi insanlar alyans kullanmak yerine alyans parmaklarına sevgilisinin ismini ya da birbirlerini temsil eden kral-kraliçe tacı gibi figürleri dövme olarak yaptırmayı tercih edebiliyor. Fakat sadece yüzük parmağınızda olmasına gerek yok, vücudunuzun istediğiniz bölgesinde böyle bir sembolü ortak olarak taşıyabilirsiniz. Birbirini tamamlayan ya da aynı olan dövmeleri sadece sevgilinizle değil en yakın arkadaşlarınızla, aile fertlerinizle de yaptırabilirsiniz. Önemli ortak bir karar vererek sizi hangi sembolün ya da yazının temsil edeceğine karar vermiş olmak.

Siz de küçük detaylarla sevginizi, inancınızı ya da ruhunuzdan bir parçayı sonsuza kadar vücudunuzda taşımak istiyorsanız doğru adrestesiniz. Alternatifler arasında kaybolacağınız kadar fazla ve hepsi birbirinden orijinal dövme seçenekleri ile sizi buluşturmak istiyoruz.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap