SİVRİSİNEK ISIRIĞINA NE İYİ GELİR?

 SİVRİSİNEK ISIRIĞINA NE İYİ GELİR?

Sivrisinekler, yaz gecelerini kabusa çeviren haşerelerdir. Geceleri uyurken insanları gelip ısırmalarının sebebi ise, hem insanların vücut ısısıdır hem de gece uyurken çıkan karbondioksittir. Sadece yumurta üretme amaçlı ısırırlar ve bu da insanlara kaşıntı ve acı verir. Bu acıyı ve kaşıntıyı hafifletecek hatta geçirecek krem ve losyonlar vardır ancak bunlar kimyasallar içerir. Hem kimyasallardan uzak durmak için hem de doğal yollardan sineklerden uzak durmak için bazı yöntemler vardır.

Sivrisineklerden Korunmak İçin Doğal Yöntemler;

Duş Alın; Sivrisinekler terli bölgeleri sevdiği için vücudunuz terli iken sineklerin gelmesine fırsat vermiş olursunuz. Terli iken serin bir duş alıp, terinizi akıtın. Sık sık duş alırsanız sinek gelmesini kısmen engellemiş olursunuz.

Açık Renk Kıyafetler Giyin; Açık renk kıyafetler giyinin. Çünkü koyu renk kıyafetler sivrisineklerin saklanmalarına fırsat verir.

Sodyum Lambaları Bulundurun; Bahçede ve balkonda sodyum lambası bulundurun. Sodyum lambaları sivrisineklerin evin içerisine girmesini engeller.

Fesleğen Bulundurun; Pencere önünde fesleğen bulundurun. Fesleğenin keskin kokusundan hoşlanmayan sinekler böylece evin içine girmeden uzaklaşmış olur.

Portakal, Limon Ve Karanfil; Limon, karanfil ve portakal sivrisineklerin en nefret ettiği kokulardır. Odanızda yarıdan kesilmiş limon veya portakalın içine karanfiller yerleştirerek sineklerden uzak durabilirsiniz.

Vanilya Yağı; Saf vanilya da sinek kovmak için etkili olsa da, en etkili yöntem vanilya yağı kullanmaktır. Bileklere ve kulak arkasına süreceğiniz vanilya yağı, sizi göremediğiniz sinek ısırıklarından koruyacaktır.

Lavanta Kullanın; Lavantayı kaynamış suya atarak 5 dakika kadar demleyin. Lavantalı suyu, oda parfümü niyetine evin içerisine sıkarsanız, sinekleri evden uzak tutmuş olursunuz.

Sinek Kovucu Mum Kullanın; Ev içerisinde sinek kovucu mum kullanırsanız sinekleri uzaklaştırırsınız. Ayrıca sinek kovucu mumu doğal yollarla kendinizde hazırlayabilirsiniz.

Sinek Kovucu Mum Hazırlanışı;

Malzemeler;

  • 1 adet boş kavanoz
  • 1 adet limon
  • 7-8 damla limon otu yağı
  • 7-8 damla okaliptüs yağı
  • 3-4 dal biberiye
  • 1 adet kokusuz mum

Hazırlanışı;

Önce limonları ince ince dilimleyin ve dilimlenen limonları kavanoza yerleştirin. Ardından limon otu yağı ile okaliptüs yağını kavanoza dökün. Biberiyeyi kavanozlara yerleştirin ve üzerine kokusuz mumu koyun. Bu mumu yakıp kullanmaya başladığınızda aromalı bir koku yayılacaktır ve bu koku sinekleri rahatsız edip kaçıracaksınız.

Sivrisinek Isırığına Ne İyi Gelir?

  • Elma sirkesi içeriğindeki asit sayesinde kaşıntıya ve sinek ısırığına iyi gelir. Pamuğa sirke damlatarak ısırığın üzerine uygulayın.
  • Çay ağacı yağı, okaliptüs yağı ve nane yağı ısırılan bölgeye sürüldüğünde kaşıntıyı ve kabarıklığı alacaktır.
  • Anti bakteriyel etkiye sahip olan bal, ısırığın üzerine damlatıldığında kaşıntının geçmesini sağlayacaktır.
  • Muz kabuğunun rahatlatıcı bir etkisi vardır. Sinek ısırığının üzerine muz kabuğu koyulduğunda bölgeyi rahatlatacaktır.

Sivrisineklerden kurtulmanın köklü çözümü için onların barınacakları bataklık, atık su hatta saksıların diplerindeki suların yok edilmesi gerekmektedir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap