Soğuk Isırması Nedir?

 Soğuk Isırması Nedir?

Uzun süre oldukça düşük soğuk ortamlarda kalmak ve çok düşük sıcaklıklara maruz kalmanın sonucunda cilt ve vücut dokusunda donma olayının oluşmasına soğuk ısırması adı verilmektedir. Böyle bir durumda soğuk ısırması olan bölgede solgun bir görünüm olmakta ve kişi o bölgeyi hissetmemektedir. Böyle durumda acilen bir tedavi yapmak gerekmektedir. Eğer tedavi erken olmazsa soğuk ısırması sonrasında daha büyük ve kötü tablolara dönüşmesi an meselesi olabilmektedir.

Eldiven ve atkı gibi aksesuarları kullanan kişilerde kan akışı yavaşladığı için, soğuk ısırması riski de artabilmektedir. Buna ek olarak bazı nabız ve tansiyon düşürücü ilaçları kullanan kişilerin de soğuk ısırması hastalığına yakalanması riskinde artışlar görülmektedir.

Soğuk ısırması durumu daha çok uzuvlarda görülmektedir. Başta el parmakları ve eller ile birlikte ayak, burun, kulak, dudaklar, kulak gibi bölgelerde soğuk ısırması çok daha fazla görülebilmektedir. Soğuk ısırması başlamadan önce mutlaka ilgili bölgede karıncalanma, acı ve morarma gibi belirtileri verecektir. Böyle durumlarda hızlı bir şekilde soğuk ortamlar terk edilmeli ve sıcak ortamlara geçiş yapılması gerekmektedir.

Soğuk ısırmasından korunmak için mutlaka olduğunuz havaya uygun bir şekilde giyinmeniz gerekmektedir. Buna ek olarak da; giydiğiniz kıyafet ve aksesuarların kumaş cinsi de soğuk ısırmasını etkileyecek faktörler arasında olacaktır.

Soğuk Isırmasından Korunma Önerileri Nedir?

  • Bulunduğunuz ortama uygun kıyafetler giymek,
  • Yağmurlu ortamlara denk gelme ya da ıslanmanız riskini göz önüne alarak yedek kıyafetleri yanınızda taşımak,
  • Yanınızda ateş yakabilmek için gereken küçük teknolojik cihazlar taşımak,
  • Kalın ve mevsim şartlarına uygun bir ayakkabı seçmek,
  • Berenizi kulaklarınızı da kapatabilecek şekilde seçmek,
  • Kulaklarınız açıkta kalıyorsa, kalın ve mevsim şartlarına uygun bir kulaklık seçmek,
  • Yarım parmak eldiven yerine tam ve mevsim şartlarına uygun birer eldiven seçmek,

Sizleri soğuk ısırması gibi durumlardan korumaya yetecektir. Ayrıca soğuk ısırması gibi tablolara çok maruz kalmak istemiyorsanız; hava durumunu gideceğiniz yere gitmeden 2 3 gün öncesinden mutlaka kontrol etmeli ve ona göre bir plan hazırlamanız gerekmektedir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap