Tırnak Yeme Alışkanlığı Nasıl Bırakılır?

 Tırnak Yeme Alışkanlığı Nasıl Bırakılır?

Tırnak Yeme Alışkanlığı Nasıl Önlenir? Tedavi yöntemleri nelerdir?  Zararı var mıdır?

İnsanların boynuz yapısında denilebilecek tek uzantısı tırnaklarıdır. Yapısında keratin denilen lifli bir protein yapısı bulunur. İnsan tırnağı memeli hayvanlarda ise toynak adını almaktadır. Kişiler tırnaklarını sürekli temiz ve bakımlı tutması gerekir. Zira kir ve mikroptan arındırılmamış tırnaklar, çeşitli hastalıklara davetiye çıkarır. Bununla birlikte tırnağa özgü tırnak batması, tırnak iltihabı ve kanca tırnak gibi çeşitli tırnak hastalıkları da tezahür edebilir.

Tırnakların yenmesi ise, ilk olarak çocuklukta görülen ve bazen yetişkinlikte de devam eden bir hastalıktır. Bu kötü alışkanlık çoğu zaman farkına varmadan gerçekleşmektedir. Tırnak yenildiğinin farkına varıldığında ise tepkisel olarak el çekilir. Ancak yine bilinçsiz bir şekilde tırnak yeme alışkanlığı yeniden başlayabilir Bu nedenle önlem alınması gereken bir mevzudur.

Tırnak alışkanlığı bırakmak için tavsiyeler:

  • Tırnak yeme alışkanlığı çözümsüz değildir ve gayretli bir çalışmayla terkedilebilir. Bunun için önlemler söz konusudur. Bunlardan biri solüsyonlardır. Solüsyonların engelleyici işlevselliği ağza verdiği acı ve nahoş tattır. Solüsyonu tırnak yerken vücuda alan kişi, bu kötü tadı ihtar olarak algılayıp ellerini ağzından çeker. Bu tarz solüsyonlar en yakın eczaneden kolayca edinilebilir. Uygulaması basit olup sabah yüz temizliği sonrasında solüsyonu tırnaklara sürmek yeterlidir. Ayrıca gün içinde tekrarlanırsa acımsı tat kaybolmayacaktır.
  • Diğer bir yöntem tırnak cilası olup bu alışkanlığı frenleyecektir. Tırnak cilası kuaför tarafından tırnaklara uygulanabilmektedir. Üstelik tırnak yeme teşebbüsünde cilayla birlikte oje bozulacağından alışkanlığın önlenmesi daha kolay olacaktır.

 

Bu iki yöntem sorun oluşturacak ise o zaman ellerinizi meşgul edecek uğraşlar bulmalısınız. Örneğin stres topu, bilgisayar, tablet, cep telefonu bu açıdan etkili seçeneklerdir. Bunun yanı sıra kendi özgüveninizi harekete geçirerek iradenizle bundan vazgeçmeniz mümkündür ki, bu en etkili ve kalıcı çözüm olacaktır. Bütün bu süreçte konuyla ilgili uzman yardımı da fayda sağlayacaktır.

Deniz Karasu Tırnak yeme alışkanlığınızdan kurtulmanız videoda öneriler veriyor.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap