Türk Halk Müziği ; Emre Saltık Kimdir ?

 Türk Halk Müziği ; Emre Saltık Kimdir ?

Emre Saltık Kimdir ? Öldümü ? Kısaca Bitografisi; 

Tunceli/ Ovacık’ da 1960 yılında dünyaya gelen Emre Saltık Türk halk müziği sanatçısıdır.

1980 yılında İstanbul’a gelerek 1984 yılında İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarının Türk Halk Müziği bölümünde okuyarak mezun olmuştur. İlerleyen yıllarda Arif Sağ’ın müzik okulunda müzik eğitmenliği yapan Emre Saltık müzik eğitmenliği yaptığı dönemlerde Türk halk müziğine büyük katkılarda bulunmuştur. Ayrıca halk müziği prodüksiyon yönetmenliği ile icracı olarak da görevler yapmıştır.

Emre Saltık’ın Albümleri;

İlk albümünü 1987 yılında çıkaran Emre Saltık’ın çok sayıda albümü bulunmaktadır. “Türkülerden Kaçamazdım ve Selam Sana Filistin” adlı eserleri Emre Saltık’ın ilk ve en önemli albümlerindendir.

Emre Saltık – Dağlara Sor Beni Video


Diğer Albümleri;

  • Dardayım
  • Türkülü Yürekler 1
  • Türkülü Yürekler 2
  • Yıkılsın Sebebim “Beste yapılan çalışmaların olduğu bir albümdür. 2000 yılının başlarında piyasaya sürülmüştür.”

Yaşamı boyunca Türk Halk Müziğine büyük katkılarının yanında, Arif Sağ Müzik Okulunda Eğitmenlik yapmaya devam ederek yeni müzisyenler yetiştirmek için de emek vermiştir. Sayısız öğrencileri ve kendisini severek dinleyen hayranları bulunmaktadır.

Yaşamının son anına kadar müziğe verdiği değer onun yaşam biçimi olmuş ve çok sevilerek dinlenip izlenmiştir. Tipik bir halk adamı olan Emre Saltık’ın ani kalp krizi sonunda hastaneye kaldırılmasının ardından ailesi sosyal medya aracılığı ile “Babamız şu anda yoğun bakımda, durumu ciddiyetini korumaktadır. Dualarınızla ve iyi dileklerinizle sağlığının daha iyiye doğru gideceğine inancımız tam. Dualarını, iyi dileklerini esirgemeyen tüm canlara sonsuz teşekkürler” denilmiştir.

Emre Saltık’ı Kaybettik;

Türk Halk Müziği Sanatçısı Emre Saltık’ın geçirdiği kalp krizi haberi sanat dünyasına adeta bir bomba gibi düşmüştür. Yoğun bakımda kontrol altında tutulan sanatçı yapılan tüm müdahalelerin sonunda 57 yaşında hayatını kaybetmiştir. Bir süre tedavi gören ve yoğun bakımdan çıkamayan Emre Saltık sevenlerini üzmüş ve aramızdan ayrılmıştır.

Alevi olan sanatçı Emre Saltık’ın cenazesi 12. Mart. 2017 Pazar günü cem evinde yapılan cenaze töreni sonunda Büyükçekmece İlçesi Güzelce mezarlığında toprağa verilmiştir. Sevilen sanatçıyı yakınları ve sanat camiasındaki dostları yalnız bırakmamış kalabalık bir cenaze töreninden sonra onu seven cemaatin eşliğinde defnedilmiştir.

SANATÇININ ALBÜMLERİ

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap