Türkiye’deki Başarılı Kadınlar

 Türkiye’deki Başarılı Kadınlar

Atatürk döneminde kadınlara medeni kanunla beraber çeşitli haklar verilmiştir. Bu kanun sayesinde toplum içerisinde yer almaya, sosyal hayatta söz sahibi olmaya ve çeşitli alanlarda aktif olarak söz hakkı sahibi olmaya başlamıştır. Bu alanlardan en önemlisi iş hayatına atılmalarında çeşitli teşviklerin verilmesidir. Devlet bu konuda bayanlara öncelikler vermekte ve iş hayatında aktif olarak rol almasına ve istihdam konusunda öncü olmasına teşvikler yapmaktadır. Bu durumda başarılarını olumlu etkilemekte ve başarılarına katkı sağlamaktadır. Türkiye’deki başarılı kadınlar oldukça fazladır. Bu kadınlara örnek verilecek olursa şunları söylemek doğru olacaktır:

1: Güler Sabancı

Sabancı ailesi Türkiye’de önemli başarılara imza atmıştır. Sabancı holdingin başarılı isimlerinden birisi olan Güler Sabancı 2004 yılından beridir Sabancı Holdingi yönetmektedir. Yönetimde söz sahibi olduğundan beridir Holding onun sayesinde %17 kadar artış gösterdi. Yönetim stratejisiyle ve başarı kriterleriyle büyük istihdamlar oluşturmuştur. Yönetimdeki üstün başarıları sayesinde Siemens AG’nin yönetim kuruluna seçilmiştir.

2: Ümran Beba

Genelde yönetimde başarılara imza atan isimler bayanlar olmaktadır. Disiplinli halleri ve uzman bilgileri ise bu başarılarına oldukça katkı sağlamaktadır. Bu isimlerden birisi de Ümran Beba’dır. Büyük PepsiCo’nun firmasının en güçlü CEO adaylarından birisidir. Beba Şirketin büyük yapılanmalı kollarından birisi olan Asya Pasifik Bölgesindeki kuruluşu yönetmektedir. Kendi yönetimi altında yaklaşık olarak 4.400 kişiyi dolaylı olarak ise 7.000 kişiyi yönetmektedir. Bu başarısını ise uzman bilgisine ve deneyimlerinin katkısına borçlu olduğunu ifade eden Beba 25 ülkenin yönetiminden sorumlu olduğunu dile getirmektedir. Bunun yanında şirketin ürün çeşitliliğine yenilerini dahil etme ve kapsamındaki çalışmaları artırmasından dolayı araştırmalarına devam etmekte ve bu konuda üstün başarılara imza atmasından dolayı çeşitli ödüller almıştır.

3: Zeynep Bodur Okyay

Aile şirketinden yani yıl öncesinde babasından şirketin yönetimini devir almıştır. Böylece Kale grubunun başında söz sahibi olan Zeynep Bodur gerçekleşmiş olduğu başarılı dönüşüm sistemiyle hem yurt içinde hemde yurt dışında satın almaların cirosunu oldukça yükseklere çıkartmıştır. Kendi yönetiminde olan yaklaşık olarak 17 ayrı grup şirketi ve bu şirkette istihdam edilen 6 bin civarında kişiden sorumludur. Bodur gelecek dönemlerdeki hedefinin ise 2 katına çıkması olduğunu ifade etmiştir.

4: Pınar Abay

Bankalar özellikle ticari kar amacı güden bankalar ekonominin önemli ayaklarından birisini oluşturmaktadır. Bu bankalardan birisi olan ING bank genel yönetiminden sorumlu olan Pınar Abay başarıları ile kendisinden fazlaca söz ettirmektedir. 34 yaşında hayatının oldukça erken bir döneminde başarılarından dolayı en genç banka genel müdürü olmuştur. Geçen yıl Kobilere ve karlılığa odaklanması ve bu konuda yapmış olduğu çalışmaları sayesinde ING bankasının karlılığının pazar ortalamasından oldukça fazla bir şekilde büyümesine katkı sağlamıştır. Kendi başarılarını ise koyduğu hedefleri doğrultusunda planlara bağlayan Abay gelecek dönemdeki hedeflerinin ise bireysel bankacılık ve ticari bankacılık alanında faaliyetlerine yönlendireceğini ifade etmiştir. Bu alanda %30 gibi bir büyümeyi hedeflediğini ve ING bank şubesinin ise hali hazırda 320 olan sayısını 400 e çıkarmak istediğini dile getirmiştir.

5: Ümit Boyner

Bayanlar için alışveriş bir tutku yaşam enerjisi olarak nitelendirilebilir. Bu enerjinin yapı taşlarından birisi de mağazalar olacaktır. Hemcinslerinin bu konuda sağduyularının farkında olan Boyner mağazalarının kurucusu Ümit Boyner başarıları ve ürünleriyle göz doldurmaktadır. Boyner Holdingin yönetim kurulu üyesi olan Boyner önceden Tüsiad başkanıyken bu görevinden ayrılmıştır. Boyner Holdingin başına geçerek perakende ürün satışı konusunda önemli başarılara imza atmıştır. Bu başarılarını rakamlara dökmek gerekirse Ümit boyner Türkiye’de birinci sıralarda bulunan gıda sektöründen sonra gelen perakende grubunda yaklaşık olarak 9 binin üzerinde kişiye istihdam olanağı sağlayarak enlerin listesine adını yazdırmıştır. B grubun hitap etmiş olduğu müşteri kitlesi ise yaklaşık olarak 80 milyon kişinin üzerindedir.

Başarılarıyla kendinden söz ettiren Ümit Boyner ileri ki dönemlerinde Mağaza sayısını yoğunlaşacağını ve bu konuda hedeflerinin sayı olarak 488 e ve satış alanları noktasında da hedefinin 380 bin metrekareye çıkartmak istediğini vurgulamaktadır. Bu hedeflerini tuturacağı konusunda kendine güvenen iş kadınları hedefleri doğrultusunda ilerlediklerini ve bu hedefleri noktasında tutarlılıkla olduklarında başarılı olduklarını dile getirmişlerdir. Bunun gibi Türkiye’deki başarılı kadınlar ortak noktalarının tutarlılık olduğunu söylemek yanlış olmamalıdır.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap