Yağlı Ciltlere Bakım Önerileri ve Maske Tarifleri

 Yağlı Ciltlere Bakım Önerileri ve Maske Tarifleri

Yağlı bir cilde sahipseniz bu sizin için hem bir avantaj hem de dezavantaj olacaktır. Yağlı ciltler diğer ciltlere göre geç yaşlanırken, yağlı ciltlerdeki siyah noktalar bu avantajı gölgede bırakıyor. Eğer siz de yağlı bir cilde sahipseniz, cilt sağlığınızı korumak için bu yazımızdaki önerilere mutlaka bir göz atmanızı öneriyoruz.

Cilt Bakımınızı Düzenli Hale Getirin

Yaşınız kaç olursa olsun cilt bakımınızı hiç bir şekilde ihmal etmemelisiniz. Eğer cilt tipiniz yağlı cilt tipindeyse, şanslı olduğunuzu belirtmeliyiz. Çünkü yağlı ciltler diğer ciltlere göre çok daha yavaş yaşlanma belirtileri gösterir. Fakat cildinizdeki fazla yağ düzenli ve uygun bir şekilde temizlenmediğinde bu avantaj sizin için bir kabusa dönüşebilir.  İşte cildinizdeki siyah noktalardan kurtulmanızı sağlayacak, cildinize ferahlık ve canlılık katacak kremler ve doğal cilt maskeleri.

 

Salatalık Maskesi

Siyah noktaların ve sivilce oluşumlarının en temel sebebi yağlı ciltlerde gözeneklerde biriken fazla yağlardır. Salatalık, yoğur ve yulaf ile hazırlayacağınız bu maske ile cildiniz fazla yağlarından kurtularak nefes alacak, ışıltılı bir canlılık kazanacaktır. Maske için kabukları soyulmamış bir salatalığı ufak parçalara bölüp, bir yemek kaşığı yulaf ve bir yemek kaşığı yoğurt ekleyerek mixerden geçirin, evinizde mixer yoksa salatalığı rendeden de geçirebilirsiniz. Mikserden geçirdiğiniz karışım sürülebilir bir kıvama gelene kadar işleme devam ediyoruz. Gerekli yoğunluğu elde ettikten sonra karışımı yüzünüze sürüp 10 dakika bekletmelisiniz, ardından ılık suyla yüzünüzü durulayabilirsiniz.

 

Ballı Elma Maskesi

Her derde deva balın faydalarını bilmeyen yoktur. Cilt bakımında da eski çağlardan beri kullanılan bal, cilde parlaklık ve nem katmasıyla ün salmış olan elma ile birleştiğinde harika bir cilt bakım maskesi haline geliyor. Evinizde bu maskeyi uygulamak için bir adet elmanın kabuklarını soyarak dilimleyin. Dilimlediğiniz elmaları mixerde iki kaşık bal ile karıştırın. Akıcı bir kıvam haline gelecek olan karışımımızı yüzümüze uygulayıp 15 dakika boyunca bekletiyoruz. Bu maske sayesinde cildinizdeki gözenekler sıklaşacak, yüzünüzün kir biriktirme oranı günden güne düşecektir.

 

Çilekli Yoğurt Maskesi

Çilek cilde aydınlık ve ferahlık katan, C vitamini açısından oldukça zengin olan hem lezzetli hem de faylı bir antioksidan meyvedir. Bununla birlikte sıkılaştırıcı özelliğiyle cilt için tonik olarak da kullanılmaktadır. Bu maskemizin bir diğer öğesi olan yoğurdun cilt üzerindeki etkilerini duyduğunuzda şaşırmayın lütfen. Laktik asit bakımından oldukça zengin olan yoğurt anti-aging özelliğiyle cildi yaşlanmaya karşı dirençli hale getirir, cildi nemlendirerek parlaklık kazandırır. Çelikli yoğurt maskesi için öncelikle bir kaç güzel çilek bulmalı ve bu çilekleri bir kaşık ya da çatal yardımıyla iyice ezin. Ezdiğiniz bu çilekleri 1.5 yemek kaşığı yağsız yoğurtta pürüzsüz kıvama gelinceye kadar karıştırın. Daha sonra hazırladığınız bu karışımı dengeli bir şekilde yüzünüze sürün ve 15 dakika sonra soğuk suyla temizleyin.

Yüksek oranda protein içeren yumurta cilde uygulandığında tıpkı ağda gibi ciltteki kiri alarak cildin rahat bir nefes almasını sağlarken bir yandan da cildi besler. Yumurta akıyla hazırlayacağınız maskeler sayesinde aknelere ve sivilcelere veda edecek pürüzsüz bir cilde sahip olacaksınız. İşte yumurta maskesinin tarifi: Bir adet yumurtayı kırarak sadece akını alın daha sonra yumurtanın akını bir kabın içinde iyice çırpın, çırpılmış yumurtayı yüzünüze sürün ve 10 dakika sonra soğuk suyla yıkayabilirsiniz. Daha etkili bir yumurta maskesi için yumurtanın akıyla avokadoyu karıştırabilirsiniz.

 

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap