Yeşil Kil Maskesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

 Yeşil Kil Maskesi Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

Yeşil Kil Maskesi Nasıl Hazırlanır , Faydaları Nelerdir ? Nasıl Kullanılır ?

Kil, toprağın, volkanik patlamalarda etrafa yayılan tüf ve lavların ya da kaya parçalarının zaman içinde doğayla etkileşime geçerek toz haline gelip yumuşak bir toprak yapısına dönüşmesidir. Suyla teması halinde kolayca kremsi bir kıvam kazabilen kil, cilt bakımı için antik çağlardan beri kullanılmaktadır. Hatta bazı rivayetlere göre, tarihin tozlu sayfalarına güzelliğiyle damgasını vurmuş olan Kleopatra’da kil maskelerini güzellik amacıyla kullanmıştır.

Tam bir vitamin deposu olmalarından dolayı cilt bakımında sıklıkla kullanılan kil maskeleri, yumuşacık, pürüzsüz ve tertemiz bir cilde sahip olmak isteyenlerin hiç bir tereddüt yaşamadan uygulayabileceği en güvenli cilt bakım yöntemleri arasındadır. En etkili cilt bakım maskelerinden biri olan yeşil kil maskesi cildi sıkılaştırarak gözeneklerdeki fazla yağın dışarı atılmasını kolaylaştırır, bu sayede cildinizin temiz kalmasını sağlar.  Evde kendi başınıza uygulayabileceğiniz bu maskeyi dilerseniz güzellik merkezlerinden de talep edebilirsiniz.

 

Yeşil Kil Maskesinin Faydaları Nelerdir?

Bir diğer adı Fransız kili olan Yeşil kil maskesinin en belirgin özelliği cildin yağlanma oranını ideal seviyede  tutarak cildinizin daha az yağlanmasını sağlamaktadır. Cildinizdeki gözeneklerin küçülmesine ve siyah noktalarınızın azalmasına yardımcı olmaktadır. Aşırı yağ üretimi yapan ciltlerde gözenekler yağla dolarak genişler ve kirlenir, tıkanan gözenekler sivilce oluşumuna yol açar, böylece ortaya nahoş bir görüntü çıkmış olur. Kil maskesi tüm bu sorunları ortadan kaldırmakla kalmaz aynı zamanda cildi zengin minerallerle besleyerek cildinizin nefes almasını, canlılık kazanmasını ve ölü hücrelerden arınmasını sağlar.  Yeşil kil maskesinin bir diğer özelliği de yüzdeki kan dolaşımını arttırarak zengin minerallerle cildi onarması ve yaşlanmaya karşı dirençli hale getirmesidir. Bir ya da iki seferlik kullanımlarla maskelerden verim beklemek yanlıştır. Cildinizdeki değişimi fark etmeniz için belli bir süre düzenli bir şekilde bu maskeleri kullanmanız gerekmektedir.

Yeşil Kil Maskesi Nasıl Yapılır?

Her şeyden önce ilk yapmamız gereken şey maskenin ana malzemesi olan yeşil kil tozunu temin etmektir. Yeşil kil tozunu yaşadığınız yerdeki aktarlardan satın alabileceğiniz gibi, kozmetik marketlerinde ya da online güzellik ürünleri satan web sitelerinden tedarik edebilirsiniz.  Ne tür bir maskeye ihtiyaç duyduğunuzu belirlemek için cildinizde nasıl bir etki görmek istediğinizi düşünmeniz gerekiyor. Eğer amacınız sadece cildinizde derinlemesine bir temizlik yapmaksa yeşil kil tozuna birazcık su eklemeniz kafi olacaktır. Su ile karıştırdığınız kil krem kıvamına gelince yüzünüze maske şeklinde sürebilir cildinizi temizleyebilirsiniz. Eğer sadece temizlik yapmak için değil de aynı zamanda yüzünüzdeki yağ oranını dengelemek istiyorsanız bu durumda karışıma esansiyel yağlar da ekleyebilirsiniz. Eğer ne tür bir maske istediğiniz konusunda kararsızsanız aşağıdaki hazır maskeleri de kullanabilirsiniz.

 

Yeşil Kil Maskesi Çeşitleri

Kil tozunu dilediğiniz malzemelerle karıştırarak sayısız sayıda maske çeşidi elde edebileceğiniz gibi, test edilmiş ve sonuçları bilinen maskeleri de tercih etmek isteyebilirsiniz. Aşağıda sizler için bir kaç maske paylaştık.

Kayısı Çekirdeği ile Kil Maskesi Yapımı

Bir yemek kaşığı yeşil kili bir çay kaşığı kayısı çekirdeği mükemmel bir cilt bakım kremi hazırlayacağız. Cilt tipiniz çok yağlı cilt tiplerindense dilerseniz karışıma bir kaç damla limon suyu katarak karışımdaki yağı seyreltebilirsiniz.

Tarif: Bir kaç damla sıcak suya limon suyu ve kayısı çekirdeği yağı eklenerek karıştırılır. Daha sonra yeşil kil eklenir ve sürebilir bir hale gelene kadar karıştırılır. Karışım çok yoğun olursa suyu az gelmiş demektir bu durumda biraz daha su katabilirsiniz. Daha sonra karışımı yüzünüze sürüp yaklaşık 10 dakika boyunca bekletin. Maskeyi çıkartmak için ise ılık suyla ıslatılmış bir havlu kullanabilirsiniz.

Nane Yağlı Yeşil Kil Maskesi

Ferahlatıcı etkisiyle favori yeşil kil maskeleri arasına giren nane yağlı kil maskesinin hazırlanma işlemi oldukça kolay. İhtiyacımız olan malzemeler: birer yemek kaşığı yeşil kil ve yulaf unu, dörder damla nane yağı ve lavanta yağı. Öncelikle Yeşil kil ile yulafı karıştırıyoruz daha sonra lavanta ve nane yağlarından ekleyerek bir yandan karıştırarak merhem kıvamına gelinceye kadar karıştırıyoruz. Yüzünüze uygulayıp 10 dakika sonra durulayabilirsiniz.

 

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap